Apple’ın CEO’su Tim Cook’tan ironik sosyal medya sınırlaması

Stay up to date with the news

Apple’ın CEO’su Tim Cook’tan ironik sosyal medya sınırlaması

Steve Jobs’ın ölümünün ardından Apple’ın başına geçen Tim Cook, sosyal medya konusunda katı olduğunu ve yeğenine bazı sınırlamalar getirdiğini söyledi. Daha önce de Bill Gates ve Elon Musk’ın kendi çocukları için küçük yaşta teknolojik alet kullanımına sıcak bakmadığı ve teknolojiden uzak olan alternatif eğitim veren okullara gönderdiği haberleri çıkmıştı.

Şimdi de Tim Cook, bir çocuk sahibi olmadığını fakat küçük yeğeni için sosyal medya sınırlaması koyduklarını söyledi. Cook’un bizzat kendisinden böyle bir açıklama gelmesi insanların aklına “Bizi mi kandırıyorsunuz?” sorusunu getiriyor. 

Teknolojinin ve teknolojik aletlerin liderleri arasında olan isimlerin kendi çocuklarını teknolojiden uzak tutması fakat geri kalan çocukların ilgisini çekecek onlarca uygulama ve teknolojik alet üretmeleri bencillik değil de nedir?

Bizim çocuklarımız için zararlı ama dünyadaki geri kalan çocuklar onlar için ürettiğimiz tüm ürünleri alsın, ne oluyorsa olsun mantığı vicdansızlık değil midir?

Çocuklar için Facebook (Messenger Kids), çocuklar için Youtube (Youtube Kids) ve çocuklar için Google (Kiddle) gibi uygulamaların üretilmesine rağmen teknoloji liderlerinin bu tutumlarını görmek insanı affedersiniz ama keriz gibi hissettiriyor.

Bizler de kendimizi bilinçli ebeveynlere ve bilinçli yetişkinlere dönüştürmeliyiz. DÖnüştürmeliyiz ki biz de çocuklarımızı koruyabilelim.

Sosyal medya ve teknoloji uzak durulması gereken canavarlar değil elbette. Fakat erken yaşta yoğun kullanmanın da zararları olduğu aşikar.

Yalnızca zenginlerin ve teknoloji liderlerinin çocukları mı kıymetli yani?

 

turcel.orman@milliyet.com.tr

Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to toolbar